Sztukateria - Co to takiego, Rodzaje, zastosowanie

Sztukateria to specjalne elementy dekoracyjne, głównie produkowane z gipsu lub poliuretanu, instalowane najczęściej na ścianach bądź suficie. Wykorzystywane są one do wykańczania wnętrz lub elewacji budynków. Stanowią elementy dekoracyjne. W niektórych pomieszczeniach używane są także do maskowania niedoskonałości, np. widocznych na ścianach nierówności. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór sztukaterii. W sprzedaży można znaleźć zarówno produkty wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Największą popularnością cieszą się listwy przysufitowe, podłogowe i ścienne oraz rozety, kolumny i porty.
Sztukateria
obrazek prezentujacy

Sprawdź naszą sztukaterię | Kup produkt

Szeroki wybór sztukaterii dostępny jest w sklepie: https://efekciarnia.pl/1179-sztukateria Można w nim znaleźć zarówno sztukaterię sufitową, jak i ścienną, podłogową czy oświetleniową. Efekciarnia oferuje, m.in. listwy przysufitowe, karniszowe i oświetleniowe oraz rozety, kopuły, kasetony, frontony, ornamenty, ćwierćwałki, pilastry i kolumny. W sklepie tym dostępne są różne wzory sztukaterii, dlatego każdy klient z łatwością może znaleźć produkt dopasowany do swoich preferencji, potrzeb i stylu wnętrza.

Sztukateria, dlaczego jej potrzebujemy?

Sztukateria znana była już od starożytności. Początkowo pełniła ona wyłącznie funkcję dekoracyjną. Obecnie stanowi ona nie tylko ozdobę, ale również umożliwia ukrycie różnorodnych niedoskonałości wnętrz. Pozwala m.in. na maskowanie łączeń ścian z podłogą oraz schowanie karnisza. Ponadto dzięki niej można niedrogo udekorować pomieszczenie i nadać mu wyjątkowego, nietuzinkowego charakteru. Przy pomocy sztukaterii można również, m.in. stworzyć imitację kominka, zaaranżować wnętrze w stylu dworkowym i poczuć się jak mieszkaniec renesansowego lub barokowego pałacu bądź zamku.

Sztukateria okienna wewnętrzna

Istnieje wiele rodzajów sztukaterii. Przede wszystkim można podzielić ją na wewnętrzną i zewnętrzną. Wśród sztukaterii wewnętrznej dostępne są m.in. listwy przysufitowe, przypodłogowe i naścienne, a także różnorodne elementy dekoracyjne - kolumny, porty, rozety, pilastry, kasetony, gzymsy i kopuły. Produkty te umożliwiają efektowne udekorowanie wnętrz budynków. Natomiast wśród sztukaterii zewnętrznej dostępne są m.in. gzymsy nadokienne, listwy wokółokienne, pilastry elewacyjne, bonie i listwy podparapetowe.

Sztukateria, zastosowanie

Sztukateria jest głównie wykorzystywana do dekoracji wnętrz. Stosowana jest ona zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych. Często używana w obiektach stylizowanych na dworki i pałace. Chętnie jest wykorzystywana do dekoracji domów i mieszkań oraz hoteli, restauracji, centrów SPA, prywatnych klinik i siedzib firm. Część osób używa jej także do maskowania karniszy, nierówności tynku i łączeń ścian z podłogą. Cieszy się ona sporą popularnością wśród dekoratorów wnętrz.

Sztukateria okienna wewnętrzna

Wewnętrzna sztukateria okienna cieszy się w ostatnim czasie sporą popularnością. Wynika to z faktu, iż dzięki niej można samodzielnie odmienić styl wnętrza i sprawić, aby okno prezentowało się wyjątkowo, nietuzinkowo. Ponadto sztukateria okienna pozwala zamaskować wszelkie krzywizny, niedoskonałości i pęknięcia w ramach okien. Dzięki temu, że jest lekka i łatwa w montażu, każdy może zainstalować ją samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi. Odpowiednio przymocowana i zabezpieczona sztukateria służy przez długie lata oraz nadaje wnętrzu indywidualizmu.